Alışveriş sepetiniz boş!

Rusya, futbol Dünya Kupası ve yükselen homofobi

18/06/2018 0
Al Jazeera'nın Dünya Kupası 2018'in kapsamını buradan takip edin.
 
İngiltere futbol hayranı Di Cunningham, Dünya Kupası 2018 için Rusya'ya seyahat etmekten biraz endişe duyuyordu.
 
Homofobi ve sosyal muhafazakar Avrupalı ​​ulusta eşcinsel taraftarların güvenliğindeki artış üzerinde hak grupları arasında kaygılar olmuştur.
 
1999 yılına kadar Rusya'da ruhsal hastalık olarak sınıflandırılan eşcinsellik, aynı cinsten evlilikleri kabul etmeyen bir ülkede tartışmalı bir konudur.
 
Rusya, 1993 yılında aynı cinsiyetten etkilenmeyi suç olarak reddetti, ancak LGBT topluluğuna (lezbiyen, gey, biseksüel ve transseksüel) karşı nefret suçları, ülkenin 2013 yılında "gay propagandasının" yayılmasını yasaklayan tartışmalı bir yasayı geçirmesinden bu yana yükselişe geçti.
 
Rusya, Avrupa LGBT grupları ağı olan ILGA-Europe'un eşcinsel hakları bakımından 49 Avrupa ülkesinden 45'inde yer alıyor.
 
İngiltere'nin Volgograd'da Pazartesi günü Tunus'a karşı ilk maçını izleyecek olan Cunningham, LGBT futbol taraftarlarının ittifakının anonim e-postaları tehdit ettiğini belirterek, Rusya'ya yolculuk yapmaları halinde "bıçaklanacak" olduklarını söyledi.
 
İngiltere'deki LGBT futbol taraftar grubu Three Lions Pride'nin organizatörü Cunningham, “LGBT taraftarlarının Rusya'ya hoş gelmeyeceklerini ve bazılarına gidersek başımıza gelebilecekleri konusunda son derece sert olduklarını birkaç uyarı aldık” dedi. taraftarlar, FIFA'nın "bazı insanların karşılanmadığı" bir ülkede prestijli bir futbol turnuvası düzenlediğinin "talihsiz" olduğunu da sözlerine ekledi.
 
LGBT topluluğuna mensup taraftar grupları için Birleşik Krallık ittifakı olan Futbol'da Gurur, bu yana futbolun yönetim organı olan FIFA ile bir şikayette bulundu ve bu tehditlerin turnuva organizatörleri tarafından soruşturulduğu söylendi.
 
Reasüranslara rağmen, Cunningham bir çok LGBT taraftarın Rusya'daki ay boyunca süren sportif gösteriye katılmaya korktuğunu söylüyor.
 
Cunningham, El Cezire'ye yaptığı açıklamada, "Pek çok insan gayet açık bir gayretli LGBT taraftarı yok. Çünkü çoğu insan güvenliğinin garanti edildiğini hissetmiyor."
 
FIFA ile işbirliği içinde çalışan ayrımcılık karşıtı organı olan fare ağı, geçen sene Rus futbolunda eşcinsel olmayan ve ırkçı tezahüratlarda artış olduğunu bildirdi.
 
Fare ağı ve geçen ay yayınlanan Moskova merkezli SOVA Merkezi tarafından hazırlanan rapora göre, stadyumlarda taraftarlar tarafından homofobik davranışlar meydana geldiği 12 olay vardı.
 
Raporda, hayranların rakipleri gittikçe kötüye kullanma aracı olarak "gey" olarak etiketledikleri belirtildi.
 
Raporda, "Bu ayrımcı tezahürat seviyeleri, yabancı düşmanı görüşlerin pek çok Rus futbol taraftarı arasında köklü olduğunu gösteriyor" dedi.